Dostęp do informacji
Menu główne
Kapitał Ludzki - Fundusze UE>
PFRON>
Biuro Pełnomocnika>
ePUAP>
Niebieska Linia>
Aktywny samorząd>
Baner
Baner

Podziel się dobrocią i zostań rodziną zastępczą

Organizator rodzinnej pieczy zastępczęj prowadzi kampanię mającą na celu pozyskanie kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Aktualnie brakuje nadal rodzin zastepczych niezawodowych, które mogłyby sie zaopiekować dziećmi potrzebującymi wsparcia.

Wśród nas nadal są małoletni, którzy z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich rodzinach. Marzą o własnym domu, w którym znajdą spokój, zrozumienie i akceptację.
Zastanów się, czy Twój dom mógłby stać się domem dla potrzebującego dziecka.

Rodzina zastępcza opiekuje się dzieckiem do momentu, w którym wróci ono do rodziny biologicznej, zostanie adoptowane bądź się usamodzielni.

Pierwszy krok na drodze do utworzenia rodziny zastępczej to obowiązkowe przygotowania kandydatów, nazywane kwalifikacją. W tut. Centrum obowiązuje procedura kwalifikowania kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, niezawodowej i prowadzenia rodzinnego domu dziecka na którą składają się badania psychologiczne, wizyta w środowisku i analiza zgromadzonej dokumentacji.

Kandydat do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka może odbyć szkolenie, o którym mowa w art. 44 szkolenia dla kandydatów na rodziny zastępcze lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka ust. 1, po otrzymaniu od organizatora rodzinnej pieczy zastępczej wstępnej akceptacji dokonanej na podstawie oceny spełniania warunków, o których mowa w art. 42 warunki powierzenia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka ust. 1 i 2.


Warunki powierzenia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka określa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, która w art. 42 wskazuje, iż: Pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które:
1) dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej;
2) nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona;
3) wypełniają obowiązek alimentacyjny - w przypadku gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego;
4) nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych;
5) są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone:
a) zaświadczeniem lekarskim o stanie zdrowia wystawionym przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz
b) opinią o posiadaniu predyspozycji i motywacji do pełnienia funkcji rodziny zastępczej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka wystawioną przez psychologa, który posiada co najmniej wykształcenie wyższe magisterskie na kierunku psychologia oraz 2-letnie doświadczenie w poradnictwie rodzinnym;
6) przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
7) zapewnią odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:
a) rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
b) właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
c) wypoczynku i organizacji czasu wolnego.

2. Pełnienie funkcji rodziny zastępczej niezawodowej lub zawodowej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo.

3. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów.

Kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub do prowadzenia rodzinnego domu dziecka są obowiązani posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez organizatora rodzinnej pieczy zastępczej lub prowadzonego przez ośrodek adopcyjny.

Osoby które zdecydują się zostać rodziną zastępczą mogą liczyć na pomoc i wsparcie psychologiczno - pedagogiczne w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku. Jest także pomoc finansowa dla rodzin której wysokość określa ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U.2016.0.575 t.j. - Ustawa z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej)

Obraz:


Osoby zainteresowane pełnieniem funkcji rodziny zastępczej zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku, ul. Kościuszki 55a, w celu zapoznania się z kryteriami i zasadami funkcjonowania pieczy zastępczej oraz pod numerem telefonu: 774369125, wew. 25

Metryka aktualności.
Liczba wyświetleń: 1137. Autor: PCPR Prudnik. Data publikacji: wtorek, 11 października 2016r.

Powrót do listy aktualności


Przeczytaj inne aktualności