Ogólnopolska Konferencja pn. „Bezpieczeństwo osób starszych. Profilaktyka, interwencja, pomoc”
Ważną częścią konferencji było przedstawienie przez Panią Witkowską -Kubas z Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Prudniku najwyżej ocenionego w kraju projektu „BEZPIECZNA RODZINA”
27 listopada 2018 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zorganizowało Ogólnopolską Konferencję w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na lata 2014-2020 pn. „Bezpieczeństwo osób starszych. Profilaktyka, interwencja, pomoc”. Konferencję dotyczącą szeroko pojętego bezpieczeństwa osób starszych otworzyła minister Elżbieta Bojanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przestawiając najważniejsze działania resortu podejmowane w zakresie wsparcia seniorów. Minister podkreśliła, iż bezpieczeństwo osób starszych jest szczególnie ważne w kontekście zachodzących w ostatnich latach procesów demograficznych związanych ze starzeniem się społeczeństwa.
Ważną częścią konferencji było przedstawienie przez Panią Witkowską -Kubas z Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Prudniku najwyżej ocenionego w kraju projektu „BEZPIECZNA RODZINA” w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”, który uzyskał wsparcie finansowe ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
W Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Prudniku realizowany jest projekt „BEZPIECZNA RODZINA”.
Osoby zmagające się z zjawiskiem przemocy w swoim domu są objęte kompleksowym wsparciem mającym na celu przerwanie cyklu przemocy. Kompleksowość tego wsparcia polega na objęciu nim każdego członka rodziny uczestniczącego w zjawisku przemocy oraz wielostronność tych działań. Są nimi miedzy innymi:
- pomoc psychologiczna dla dzieci doświadczających przemocy domowej,
- turnus socjoterapeutyczny dla dzieci świadków przemocy w rodzinie
- pomoc psychologiczna i położnicza dla rodziców spodziewających się dziecka i młodych rodziców
- Telefon Zaufania,
- grupa wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie,
- grupa terapeutyczna dla osób doświadczających przemocy w rodzinie
- poradnictwo socjalne,
- poradnictwo prawne,
- poradnictwo rodzinne,
- poradnictwo uzależnień,
- trening interpersonalny i intrapsychiczny
- trening pozytywnego autowizerunku
- trening finansowy
- zajęcia „zranionej kobiecości”
-trening umiejętności wychowawczych dla rodziców
Wszystkim osobom doświadczającym przemocy w rodzinie gwarantowany jest zwrot kosztów dojazdu do Ośrodka a podczas zajęć i konsultacji zapewniona jest również opieka nad dziećmi. Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Prudniku posiada pomieszczenia w pełni dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo.
MILCZENIE NIE JEST ZŁOTEM, MILCZENIE KRZYWDZI
Wszystkie osoby doznające przemocy w rodzinie pomoc otrzymają od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-19.30 w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Prudniku,ul. Kościuszki 55a
TELEFON ZAUFANIA 77 436 47 00
Metryka aktualności.
Liczba wyświetleń: 1195. Autor: PCPR Prudnik. Data publikacji: czwartek, 13 grudnia 2018r.
Przeczytaj inne aktualności
- Następny artykuł: SŁÓW KILKA O PRZEMOCY WOBEC NIEMOWLĘCIA
- Poprzedni artykuł: Mikołajki z Pieczusiem