Narzędzie do deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach
Trwają spotkania przedstawicieli WiseEuropa, Fundacji Przyjaciółka i Koalicji na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej z wybranymi powiatami. W powiecie prudnickim spotkanie odbędzie się 22-23 listopada br.
Celem spotkań jest prezentacja narzędzia do badania deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach.
Narzędzie analityczne– aplikacja ma ułatwić wprowadzenie zmian w pieczy zastępczej w Polsce do 2020 roku.
Pozwoli ono zmierzyć i ocenić działania samorządu w obszarze finansowania procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej, posiadanych zasobów kadrowych (w tym ich przygotowania do zmian systemowych) oraz możliwości korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania (np. środków europejskich). Dzięki przyjętym wskaźnikom, uwzględni także potencjał organizacji pozarządowych oraz porozumień pomiędzy szczeblami samorządu w zakresie organizacji pieczy zastępczej, porównania różnych modeli zmian.
Celem przygotowania aplikacji jest zmiana jakościowa w systemie pieczy, aby jak najwięcej dzieci trafiało do rodzin zastępczych zamiast do państwowych placówek. Program wspiera samorządy w procesie przekazywania opieki nad dziećmi z instytucji do rodzin zastępczych. Pokazuje mocne i słabe punkty organizacji pieczy zastępczej oraz miejsce każdego powiatu w nieformalnym rankingu.
Aplikacja pozwala również za pomocą wskaźników, sprawdzić, co należy udoskonalić w systemie na poziomie jednostki samorządowej oraz daje rekomendacje jak można to zrobić. Daje też wiele możliwości porównywania powiatów o podobnych cechach (m.in. o podobnej liczbie ludności) w dążeniu do zwiększania liczby dzieci objętych rodzinną opieką zastępczą.
Dzięki aplikacji urzędy powiatowe uzyskają informacje o kosztach i sposobach zmian w systemie pieczy zastępczej. Będą mogły zmierzyć i ocenić skuteczność finansowania procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej, zasoby kadrowe oraz możliwości korzystania z zewnętrznych źródeł finansowania – np. środków europejskich.
Projekt „Stworzenie i wdrożenie narzędzia badawczego służącego weryfikacji procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej w powiatach” realizują ogólnopolska Koalicja na Rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, Fundacja Przyjaciółka oraz WiseEuropa.
Metryka aktualności.
Liczba wyświetleń: 1227. Autor: PCPR Prudnik. Data publikacji: czwartek, 16 listopada 2017r.
Przeczytaj inne aktualności
- Następny artykuł: Wykład specjalistyczny na temat „Powstawania zachowań dysfunkcyjnych i przemocowych w podejściu systemowym”
- Poprzedni artykuł: „Ferie z Pasją” 2018 – konkurs Fundacji EY