Dostęp do informacji
Menu główne
Kapitał Ludzki - Fundusze UE>
PFRON>
Biuro Pełnomocnika>
ePUAP>
Niebieska Linia>
Aktywny samorząd>
Baner
Baner
  • Tutaj jesteś:
  • /
  • Strona główna
  • /
  • /
  • /

Pracownicy PCPR wzięli udział w konferencji naukowej "Dopalacze - dlaczego są tak niebezpieczne?"

"Dopalacze - dlaczego są tak niebezpieczne?"- to tytuł konferencji naukowej, która została zorganizowana przez Opolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.

W ostatnich latach znaczącą rolę w środowisku młodzieży gimnazjalnej  i ponadgimnazjalnej zaczęły odgrywać dopalacze. Głośno stało się   o nich szczególnie  po około dwustu przypadkach zatruć specyfikiem o nazwie „Mocarz”, który zdaniem specjalistów ma ogromną siłę działania.  Środki te powodują nieodwracalne szkody dla organizmu, wyniszczają wątrobę, nerki, układ nerwowy, powodują zmiany osobowości.  Pomimo ogromnej szkodliwości dla zdrowia nie istnieją podstawy prawne,  które sparaliżowałyby handel tymi substancjami. Chociaż wykaz nielegalnych środków odurzających jest ciągle modyfikowany, to jednak producenci dopalaczy wykorzystują wciąż nowe składniki, które nie podlegają formalnemu zakazowi.

„Dopalacze” – czyli nowe narkotyki – to produkty o zróżnicowanym składzie, które łączy jedna wspólna cecha: zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka w podobny sposób do dotychczas znanych narkotyków. Substancje te są zarówno produkowane przez człowieka (czyli syntetyczne), jak i pozyskiwane z roślin. „Dopalacze” zawierają niezwykle groźne substancje dla zdrowia i życia osoby, która je zażyje. Mimo tego, że na ich opakowaniach widnieje napis: „Produkt nie jest przeznaczony do spożycia”, właśnie z taką intencją jest sprzedawany.

W grupie „dopalaczy” znajdują się substancje o różnym działaniu.
Możemy je podzielić na trzy typy:
1) o działaniu pobudzającym,
2) o działaniu halucynogennym oraz
3) o działaniu reklamowanym jako zbliżony do marihuany.

Większość „dopalaczy” charakteryzuje się tym, że już w niewielkich dawkach działają na ośrodkowy układ nerwowy. Dlatego bardzo łatwo można je przedawkować, co prowadzi do poważnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci.

Substancje jakie znajdują się w „dopalaczach” i w jakich ilościach nie są ujawniane, w związku z czym niezbadany jest sposób oddziaływania na pracę różnych organów wewnętrznych, jak bardzo mogą zaszkodzić osobie, która je zażyła i jaka dawka może być śmiertelna. Dlatego osobom, które zażyły te produkty może być trudno udzielić skutecznej pomocy medycznej. Po drugie „dopalacze” produkowane są w niesterylnych warunkach, często w związku z tym znajdują się w nich różne zanieczyszczenia, które dodatkowo oddziaływają negatywnie na organizm i przyczyniają się do utraty zdrowia osób, które zażyły tych narkotyków.

Polecamy:
https://www.opole.uw.gov.pl/powiedz-stop-dopalaczom

Obraz:

Obraz:

Obraz:

Obraz:

 

Metryka aktualności.
Liczba wyświetleń: 1166. Autor: PCPR Prudnik. Data publikacji: piątek, 4 listopada 2016r.

Powrót do listy aktualności


Przeczytaj inne aktualności